O imprezie

Wronki biegają już po raz 10.

Już za prawie niecałe 4 miesiące – 16 czerwca br. zapraszamy do Wronek na dziewiątą edycję Wronieckiej Dychy, która zorganizowana jest przez biegaczy dla biegaczy z miłości do biegania. Jak zaczęła się historia Wronieckiej Dychy, przypomnijmy … .

W lutym 2014 roku, w rejestrze stowarzyszeń swój wpis otrzymał „Wroniecki Klub Biegacza”. Od samego początku członkom Klubu przyświecał jeden główny cel – zorganizowania „swojego wronieckiego” biegu. Po wielu dyskusjach zgodnie ustaliliśmy, że najlepiej zorganizować zawody na dystansie 10 kilometrów. Dlaczego tylko tyle, ponieważ  taką trasę można było idealnie zaplanować na jedną pętlę, której przebieg pokazywałby to, co we Wronkach najcenniejsze, najpiękniejsze.

Po kilku miesiącach intensywnych przygotowań w czerwcu 2015 roku odbyła się pierwsza edycja Wronieckiej Dychy. Na linii startu stanęło prawie trzystu biegaczy z różnych zakątków Polski, którzy pomimo kiepskiej pogody, miejscami ulewnego deszczu pokonali przygotowaną dla nich trasę w doskonałym nastroju. Wiedzieliśmy, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty i warto Wroniecką Dychę robić w kolejnych latach, ponieważ docierały do nas z wielu stron pozytywne komentarze oraz gratulacje związane z organizacją. Nie pozostało więc nic innego jak spotykać się z Wami co roku.

Pierwsza edycja naszej imprezy była wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że… po prostu była tą pierwszą, ale też dlatego, że była jedyną podczas, której tak niemiłosiernie lało. W artykule podsumowującym zawody śmialiśmy się, iż za rok podwyższamy wpisowe o 5zł i zatrudniamy jakiegoś lokalnego szamana żeby rozgonił chmury i zapewnił słońce… Szamana, nie zatrudniliśmy, ale od drugiej edycji pogoda na zamówienie, wysoka temperatura, bezchmurne niebo i setki wspaniałych biegaczy we Wronkach.

Najważniejsze zmiany jakie przyniosła druga edycja to przede wszystkim atestowana trasa, której przebieg w stosunku do 2015 roku został delikatnie zmieniony. Start pozostawiliśmy w jego prestiżowej lokalizacji tuż przy wronieckim ratuszu. Zmieniło się za to miejsce gdzie biegacze finiszowali. Metę przenieśliśmy na Plac Targowy, gdzie przestronność miejsca pozwoliła na umiejscowienie dedykowanego rodzinom biegaczy i mieszkańcom miasteczka biegowego. Tam też organizowany jest co roku mini bieg dla dzieci. 

Od trzeciej edycji oprócz biegaczy na linii startu pojawili się również miłośnicy nordic walking, dla których przygotowywany został dystans 6 km.

Od 2017 roku impreza weszła w skład Grand Prix Wronek, co dla wielu uczestników stanowi dodatkową motywacją do startu.

Rok 2020, rok pandemii oraz szóstej edycji Wronieckiej Dychy, którą  z powodów reżimu sanitarnego zorganizowaliśmy w formule wirtualnej.

Także tegoroczna, dziesiąta edycja zapowiada się inaczej. Nowa trasa, dwa dystanse biegowe oraz nordic walking na nowym dystansie i trasie. Szczegóły znajdziecie zarówno na naszym funpag-u oraz stronie internetowej.

Zapisy ruszają 1 marca.

Do zobaczenia 16.06. we Wronkach!